زندگی‌نامه

سال ۱۳۵۵ دریک خانواده پرجمعیت به دنیا اومدم. بچه آخر خانواده بودم. کودکی ام با صدای موشک و انفجار و اضطراب عجین شد. جذاب‌ترین بخش کودکی در پناهگاه‌های مدرسه گذشت. دختری درس خوان اما منزوی بودم که کتاب و نقاشی و رفتن به روستایی در کاشان، تمام تفریح من بود.

عاشق جویبار و سبزه زار و بچه های روستا بودم. گاهی تمام تابستان با همبازی های روستایی در جست وجوی رنگی از زندگی با طعم لواشک‌‌ها و آلوچه های مادر بزرگ می گذشت.

وارد راهنمایی که شدم، بزرگترین چالش زندگی من شد زبان انگلیسی. اولین نمره درس املاء انگلیسی‌ام شد هفت. چهارده سالم بود که با اصرار خودم و پیگیری های خواهرم در موسسه زبان ثبت نام کردم و به تدریج این دنیای جذاب رو شناختم. در دبیرستان، رشته علوم تجربی انتخاب کردم. عاشق زیست بودم. تو درس‌هایی مثل علوم، ادبیات و زیست شناسی عالی بودم اما نمرات ریاضی‌ام چنگی به دل نمی‌زد. از یه دختر بچه تنهای توسری خور، تبدیل شده بودم به یک دختر جوان سرخوش و شاداب.

تصمیم گرفتم پزشکی بخونم. اما قبولی در دانشگاه دولتی اون هم داخل تهران کار ساده ای نبود. اولین سال شرکت در کنکور نتونستم رتبه خوبی در این زمینه بیارم. پدرم سنتی بود و امکان نداشت خارج از تهران به دانشگاه برم. تصمیم گرفتم شانس خودم رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی امتحان کنم. زبان شده بود بخش عظیمی از زندگی من. با رتبه خوب در رشته مترجمی قبول شدم. همزمان به موسسه زبان می رفتم. فشار مالی باعث شد کار پاره وقت تدریس رو هم شروع کنم. دوران سخت اما خیلی قشنگی بود.بعد از اخذ مدرک FCE و CAE موسسه زبان رو رها کردم و پس از فارغ التحصیلی وارد دنیای کار شدم. در یکی از شرکت های تابعه وزارت نیرو مشغول به کارشدم اما من آدم ساعت های طولانی کار یکنواخت کردن نبودم.

بعد از یکسال وارد یک شرکت خصوصی نرم افزاری شدم و مهارت های خوبی یاد گرفتم. بعد ازدواج کردم و کار رو گذاشتم کنار. بعد از مادر شدن، حس می کردم گمشده ای دارم. دغدغه های زیادی مثل زنان، محیط زیست و … داشتم. از طرفی از خونه نشین شدن هم خسته بودم. کار ترجمه رو دوباره شروع کردم. اولین کتابم ده اشتباه زنان که زندگی‌شان را آشفته می‌سازد، بود. این کتاب نگرش من را تغییر داد و تاثیری ژرف در زندگی‌ام گذاشت. کتاب «رموز عشق ماندگار در زندگی زناشویی،» نوشته جان گری، دومین کتابم بود که به چاپ های مجدد رسید.

آشنایی با نسل نواندیش و همکاری در زمینه کتاب های موفقیت، روانشناسی، زنان و سبگ زندگی از چهار سال پیش آغاز شد و کتاب هایی در این زمینه ها ترجمه کردم که در زندگی شخصی خود من اثرگذار بود و از من زنی قوی تر ساخت. از دیگر ناشران خوب و برتر، می توانم به انتشارات فنی ایران اشاره کنم که با کتاب های خوب محیط زیستی کودک و نوچوان دینی که به محیط زیست داشتم را ادا کردم. در حال حاضر با ناشرین مختلفی کار می کنم و بیش از ۴۰ عنوان کتاب چاپ شده و حدود پنج عنوان در دست چاپ دارم.

فاطمه باغستانی / تیر ۱۳۹۶